Sõja või tagakiusamise eest põgenevad pagulased võivad olla väga kaitsetud. Neil pole oma riigi poolset kaitset ja sageli just oma riigi valitsus neid taga kiusabki. Kui teised riigid neid sisse ei lase ega kaitse, võivad nad olla määratud väljakannatamatusse olukorda, kus on ohus nii nende põhiõigused, turvalisus kui isegi nende elud.
UNHCR-i taotluseks on tagada kodumaast ilma jäänud või kodakondsuseta isikute inimõigusi nende varjupaigamaades või alalises elukohas, tagamaks seda, et pagulasi ei saadetaks vastu tahtmist tagasi riiki, kus neid võidaks taga kiusata. Pikemas plaanis aitame pagulastel ka lahendusi leida, pöördumaks omal soovil kodumaale tagasi, integreerumaks varjupaigamaale või ümberasumiseks kolmandatesse riikidesse.
Paljudes riikides tegutsevad meie töötajad koos muude partneritega erinevates asukohtades alates pealinnadest kuni kaugete laagrite ja piirialadeni. Nad püüavad edendada või anda juriidilist ja füüsilist kaitset ja vähendada vägivalla ohtu – sh seksuaalse rünnaku ohtu – millega paljud pagulased kokku puutuvad isegi varjupaigamaades. Nad püüavad vahetult mistahes pagulaste väljarände järel pakkuda ka vähemalt peavarju, toitu, vett ja meditsiiniabi.
Ülemaailmne tegevus
Hädaabi pakkumine põgenema sunnitud inimestele on sageli esimene samm pikaajalisema kaitse ja taastumise suunas. Nimetatud ja muude vajaduste täitmiseks on UNHCR välja arendanud globaalse võrgustiku tarnijatest, erialaasutustest ja partneritest. Projektideks võivad olla hädaabimeeskondade saatmine kriisidesse, hädaabi korras toidu, peavarju, vee ja meditsiinivahendite pakkumine ning suuremahulise lennutranspordi pakkumine suuremate pagulasväljarännete korral või väikepaatide pakkumine vähemaarvulistele põgenevatele tsiviilisikutele. Muude programmide hulgas on veel keskkonnakaitse, koolide rajamise ja teadlikkuse tõstmise programmid probleemide nagu HIV/AIDS teemal.
Pagulaste kaitse edendamine
Meie tegevused pagulaste kaitse edendamiseks on muuhulgas:
- kaasaaitamine ühinemisele 1951, a pagulasseisundi konventsioonigaja selle 1967. a protokolliga, 1954. a kodakondsuseta isikute staatuse konventsiooniga ning 1961. a kodakondsusetuse vähendamise konventsiooniga. 1999. a käivitas UNHCR kampaania 1951. a konventsiooniga ühinemiseks, mis kulmineerus selle 50. aastapäeval juulis 2001 ja 1951. a konventsiooni lepinguosaliste riikide ministrite kohtumisega 12. ja 13. detsembril 2001.
- Riikide abistamine riiklike põgenikeseaduste, sealhulgas haldusjuhiste ja tegevuskavade, seadustamisel või parandamisel ning riikliku põgenikuseisuse saavutamise protseduuride rakendamisel.
UNHCR tegeleb samuti:
- Uuringute ja nõustamisega uute seaduste ja määruste loomisel, mis mõjutavad murealuseid inimesi
- Tehnilise ja rahalise toetusega õigusteaduse õppeasutustele, valitsusasutustele (sh politseile ja sõjaväele) ning muudele asutustele, arendamaks välja pagulasi puudutavaid õigusteaduse kursusi
- Inimõigusi ja pagulaste õigusi kaitsvate gruppide, õigusabi keskuste ja pagulaste kaitsest huvitatud vabaühenduste toetamisega.
Seotud dokumendid
Project “Improving access of persons in need of international protection to legal aid and monitoring reception conditions in Estonia”
The project “Improving access of persons in need of international protection to legal remedies and monitoring reception conditions in the Republic of Estonia”, developed by UNHCR in partnership with Estonian Human Right Centre (EHRC) will seek to improve:...
Ühised edasised sammud: tugevdatud ja tavade väljatöötamiseks Euroopas viibivate saatjata ja vanematest lahutatud laste heaks
UNHCR Observations on the Draft Law 472 SE amending the Act on Granting International Protection to Aliens
Recommendations to the Republic of Estonia for the Presidency of the Council of the European Union
Antud dokument on saadaval inglise keeles siit...
Varjupaigataolejatele õigusabi kättesaadavuse parandamine ning vastuvõtutingimuste seire Eestis
Eesti Inimõiguste Keskus (EIK) jätkab koostööd ÜRO pagulaste ülemvoliniku ametiga ka 2017. aastal. Projekti eemärgiks on varjupaigataolejatele õigusabi kättesaadavuse parandamine ning vastuvõtutingimuste seire Eestis.
Integration of refugees in Estonia – Participation and Empowerment
Antud dokument on saadaval inglise ja eestis keeles siit...
Guidelines on International Protection No. 12: Claims for refugee status related to situations of armed conflict and violence under Article 1A(2) of the 1951 Convention and/or 1967 Protocol relating to the Status of Refugees and the regional refugee definitions
Antud dokument on saadaval eesti ja inglise keeles siit...
Pagulaste Parem Kaitse Euroopa Liidus Ja Kogu Maailmas
UNHCR teeb ettepaneku usalduse taastamiseks läbi parema haldamise, koostöö ja solidaarsuse.
Observations by the United Nations High Commissioner for Refugees (UNHCR) Regional Representation for Northern Europe on the draft Decree of the Estonian Minister of the Interior from 29 March 2016 establishing the procedure for carrying out interviews with applicants for international protection
Antud dokument on saadaval inglise keeles siit...
Observations by the United Nations High Commissioner for Refugees (UNHCR) Regional Representation for Northern Europe on the Concept Note of the Estonian Ministry of Justice from 24 November 2015 for the elaboration of a law proposal amending the Penal Code and the Law Enforcement Act
Antud dokument on saadaval inglise keeles siit...