UNHCR ocenil záchranné operácie v Stredozemnom mori
-
januára 2017
Úrad Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) vyzdvihol prácu talianskej pobrežnej stráže, ktorá v spolupráci s agentúrou Frontex a Európskou pohraničnou a pobrežnou strážou, počas troch predošlých dní zachránila okolo 1500 ľudí z člnov bojujúcich s problémami v nepriaznivom počasí na Stredozemnom mori.
Ďalších najmenej osem tiel našli pri brehoch Líbye po tom, čo sa potvrdilo stroskotanie jedného z preplnených, chatrných plavidiel. Podľa talianskej pobrežnej stráže francúzska loď pod velením Frontexu v sobotu spozorovala a zachránila štyroch ľudí v medzinárodných vodách 30 – 40 míľ (48 – 64 km) od líbyjského pobrežia.
Prvé správy od tých, ktorí prežili, vravia najmenej o stovke pasažierov na palube malého člna, ktorý sa potopil asi 30 – 40 míľ od pobrežia Líbye medzi mestami Tripolis a Misráta. Počas predchádzajúcej noci (14. januára) talianska pobrežná stráž zachránila ďalších 34 ľudí neďaleko ropných plošín asi 55 míľ (88 kilometrov) od líbyjských brehov.
Talianske orgány tiež informovali, že traja utečenci zachránení počas inej operácie odvtedy zomreli na podchladenie, zatiaľ čo ďalší dvaja sa udusili na palube člna.
Zachránených pasažierov a obete zo záchranných akcií z posledných dní v sobotu vylodili na ostrove Lampedusa a v nedeľu v prístavnom meste Messina na severovýchodnom pobreží Sicílie. Zamestnanci Úradu Vysokého komisára OSN pre utečencov poskytli pomoc nielen počas vylodenia, ale aj v čase smútenia za obeťami.
„Napriek tragickému začiatku roka 2017 na Stredozemnom mori je pre mňa povzbudením vidieť, že záchrana životov je prioritou úsilia talianskej pobrežnej stráže a Frontexu, ktorí čelia extrémnemu počasiu s cieľom záchrániť životy mnohých ľudí,“ vyjadril sa Vincent Cochetel.
„Zachránení ľudia, či už utečenci alebo migranti, podstúpili nepredstaviteľné fyzické aj psychické utrpenie,“ povedal Cochetel a dodal, že UNHCR bude úzko spolupracovať s príslušnými orgánmi, aby im bola poskytnutá zdravotnícka starostlivosti.
Minulý rok bol v Stredozemnom mori doteraz najtragickejší s vyše 5 000 hlásenými obeťami v porovnaní s počtom 3 771, zaznamenaným v roku 2015.
Tragický štart roku 2017 zdôrazňuje naliehavú potrebu, aby štáty EÚ zlepšili postupy prijímania utečencov, ako napríklad presídľovanie, súkromné sponzorstvo a zlučovanie rodín, aby sa utečenci nemuseli utiekať k nebezpečnej ceste a využívaniu služieb prevádzačov.