Apel do Państw UE o wypracowanie skutecznego planu, który doprowadzi do zażegnania tragicznej sytuacji na Morzu Śródziemnym. Potrzebne są wspólne działania. Inaczej nadal będą ginąć ludzie.
Wiadomości | Rzetelne i zawsze z pierwszej ręki
Pracownicy UNHCR do spraw informacji w Europie Środkowej dostarczają dziennikarzom i mediom najaktualniejszych, dokładnych i wartych opublikowania informacji o pracy agencji – zarówno na poziomie regionalnym, jak i krajowym. Wielu z tych informacji nie można uzyskać nigdzie indziej, co często stawia UNHCR na pozycji jedynego wiarygodnego źródła..
Wiadomości
Na świecie jest 68,5 miliona osób, które musiały uciekać w obawie przed wojną i prześladowaniami
Na koniec 2017 roku na całym świecie było 68,5 miliona osób przymusowo przesiedlonych. To o prawie 3 miliony więcej, niz rok wcześniej.
Ucieczka rowerem z wojennej zawieruchy
Do ich miasteczka na wschodzie Ukrainy wojna wkraczała powoli. Do samego końca rodzina Zubków miała nadzieję, że wszystko się ułoży i znów będzie tak jak kiedyś. Nie ułożyło się. Trzeba było uciekać. Najpierw do Kijowa, a potem do Gdańska.
Polskie miasto przykładem solidarności z uchodźcami
To portowe miasto kiedyś stanęło na czele walki o wyrwanie Polski z objęć komunizmu. Dziś Gdańsk pokazuje inne oblicze solidarności – z migrantami i uchodźcami.
Wojny, przemoc i prześladowania przyczyną rekordowej liczby przymusowych przesiedleń
Wojny, przemoc i prześladowania przyczyniają się w stopniu większym niż kiedykolwiek wcześniej do wzrostu liczby osób przymusowo przesiedlonych – wynika z raportu opublikowanego dziś przez UNHCR, Agencję ONZ ds. Uchodźców.
Pomagałem polskim uchodźcom
Pamiętam Polkę, która uchodźczynią była aż trzykrotnie – mówi Eduardo Yrezabal de la Torre, szef UNHCR w Rumunii. W latach 80. w Hiszpanii zajmował się uchodźcami z Europy Środkowej.
Bezpieczeństwo i ochrona uchodźców wzajemnie się uzupełniają
Volker Türk, dyrektor ds. ochrony prawnej uchodźców w UNHCR, wyjaśniał członkom Komitetu Antyterrorystycznego Rady Bezpieczeństwa ONZ, że ochrona uchodźców i bezpieczeństwo narodowe idą ze sobą w...
UNHCR apeluje o wstrzymanie stosowania procedury zawracania na Węgry osób ubiegających się o nadanie statusu uchodźcy
Agencja ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) wezwała do tymczasowego wstrzymania zawracania na Węgry w ramach rozporządzenia Dublin III osób, które złożyły w tym kraju wniosek o nadanie statusu uchodźcy, a...
Najważniejsza Rzecz – Uchodźcy z Mali
27-06-2013
Projekt Briana Sokola Najważniejsza Rzecz to dokument fotograficzny. Za pomocą słów i obrazów ukazuje on dramatyczne decyzje osób, które musiały opuścić swoje domy z powodu wojny czy prześladowania.
Trzecia odsłona projektu poświęcona jest uchodźcom z Mali. Brian Sokol poprosił ich o zapozowanie przed aparatem wraz z najważniejszą rzeczą, którą zdążyli zabrać przed ucieczką, oraz o krótką opowieść na temat swojego wyboru.
Zdjęcia pokazują ich wybory. Ale ze słów wyłania się znacznie więcej.
Brian Sokol zaczął realizację swojego projektu od fotografowania uchodźców z Sudanu. Potem pokazał wybory Syryjczyków. Teraz możemy zobaczyć, co zabierali ze sobą Malijczycy.
Sudańczycy koncentrowali się na przedmiotach, które zapewnią im przetrwanie trudów podróży: wybierali garnek, siekierę czy dzban. Syryjczycy byli bardziej sentymentalni – mieli ze sobą pamiątki rodzinne, podniszczone zdjęcia, stare pierścionki czy klucze do domu, którego już może nie być. A Malijczycy? Malijczycy zabierali ze sobą to, co świadczyło o ich tożsamości kulturowej i co sprawiało, że nawet na obcej ziemi mogą się czuć częścią swojej społeczności.
Tekst i zdjęcia: Brian Sokol/UNHCR
Strefa WolnoSłowa pomaga zrozumieć uchodźców przez sztukę, grę i zabawę
W ciasnym i ciemnym pomieszczeniu warszawskiego teatru Baza, które robi jednocześnie za scenę i widownię, gromadzą się aktorzy i widzowie. Jednych od drugich oddzielają drewniane skrzynie. W trakcie spektaklu będą one...
Uchodźcy w Polsce, którzy chcą sprowadzić bliskich, napotykają na bariery
14-05-2015 15 maja 2015 r. (UNHCR) – Baszir nie może opanować drżenia w głosie, gdy mówi o swojej rodzinie. Od prawie roku stara się sprowadzić swoich bliskich do Polski i jest już wyczerpany. Gdyby nie...
Ukraińcy czują się odrzuceni w swoim kraju, ale dla Polski nie są uchodźcami
28-04-2015 UNHCR/R. Kostrzyński” href=”http://www.unhcr.org/pl/wp-content/uploads/sites/22/2016/12/Siarhij-800×470.jpg”> Biała Podlaska, Bezwola, 28 kwietnia 2015 (UNHCR) – Siarhij ma tak chore plecy i nogi, że nawet gdy...