Ekstremalioji padėtis Sirijoje

Nuo 2011 m. ieškodami saugaus prieglobsčio į Libaną, Jordaniją, Iraką ir kitus kraštus pasitraukė daugiau kaip 4 mln. Sirijos gyventojų. Be to, milijonai žmonių, kuriems teko palikti namus, tebėra pačioje Sirijoje, o kadangi karas tęsiasi, vilties sugrįžti vis mažiau.

Tautų vyriausiojo pabėgėlių reikalų komisaro (UNHCR) biuras stengiasi padėti, aktyviai derindamas pastangas visame regione.

Paaukoti

Daugiau nei 647 000

Tiek rohinjų pabėgėlių yra persikėlę į Bangladešą nuo 2017 m. rugpjūčio 25 d.

Pagal 2018 metų sausio 7 dienos UNHCR šeimų skaičiavimo duomenis

Milijonai sirų nuo jų namus griaunančių bombų ir kulkų bėga į kaimynines šalis.

Turkijoje šiuo metu yra daugiau kaip 2,7 mln. registruotų sirų. Dauguma jų gyvena miestuose, o dar 260 tūkst. žmonių glaudžiasi 23 pabėgėlių stovyklose Hatajaus, Gaziantepo, Kiliso ir Urfos provincijose.

Daugeliui Libane besiglaudžiančių sirų pabėgėlių, turinčių labai nedaug pragyvenimo lėšų arba visai jų neturinčių, gyvenimas – kasdienė kova. Maždaug 70 proc. pabėgėlių gyvena žemiau skurdo ribos – vienam asmeniui per dieną tenka mažiau nei 3,84 JAV dolerio. Šalyje nėra oficialiai įsteigtų pabėgėlių stovyklų, todėl daugiau nei milijonas registruotų sirų išsibarstę po daugiau nei 1 700 bendruomenių ir vietovių visoje šalyje ir neretai su kitomis pabėgėlių šeimomis glaudžiasi perpildytuose mažuose būstuose.

„Mums davė sausainių, sūrio, datulių, džiovintos mėsos – dėl to esame labai dėkingi… Taip pat davė kilimėlių, antklodžių ir virtuvės įrankių“

– sako Fayzeh, Jordanijos Zaatario pabėgėlių stovykloje apsistojusi trijų vaikų motina.

Jordanijoje šiuo metu įstrigę daugiau kaip 600 tūkst. vyrų, moterų ir vaikų. Maždaug 80 proc. jų gyvena miestuose, tačiau 100 tūkst. pabėgėlių glaudžiasi Zaatario ir Azrako stovyklose. Dauguma pabėgėlių atvyko beveik neturėdami lėšų net pagrindiniams poreikiams, o dabar pagalbos reikia netgi tiems, kurie iš pradžių galėjo pragyventi iš santaupų ir juos priglaudusių šeimų paramos.

Daugėja ir į Iraką atvykstančių sirų – šiuo metu šalyje jų yra jau apie 25 tūkst. Egipte UNHCR teikia apsaugą ir paramą daugiau nei 100 tūkst. pabėgėlių.

Nors bėglio gyvenimas nelengvas, pasilikusiesiems Sirijoje dar sunkiau.

„Atrodė, kad išmušė mirties valanda. Bet mes nenorėjome mirti. Todėl nusprendėme išvykti“,

– sako Sahar, 25 m. siras, pabėgęs į Libaną.

Kaip UNHCR biuras padeda pabėgėliams?

Pabėgėliams iš Sirijos teikiame gyvybiškai svarbią humanitarinę pagalbą, pažeidžiamiausiems asmenims padedame pinigais, už kuriuos jie įsigyja vaistų ir maisto, aprūpiname krosnelėmis ir kuru, palapinių šiltinimu, šildomosiomis antklodėmis ir žieminiais drabužiais.

2016 m. pradžioje, prasidėjus šeštiesiems karo Sirijoje metams ir nesimatant galo kovos veiksmams, suvienijome jėgas su kitomis Jungtinių Tautų humanitarinėmis ir vystomojo bendradarbiavimo agentūromis ir kreipėmės į pasaulio bendruomenę 7,73 mlrd. JAV dolerių paramos, kad galėtume padėti 22,5 milijono žmonių Sirijoje ir visame regione.

Pirmiausia buvo sukurtas UNHCR vadovaujamas Regioninis pabėgėlių ir atsparumo didinimo planas (3RP), pagal kurį numatoma surinkti 4,55 mlrd. JAV dolerių 4,8 mln. žmonių, išsibarsčiusių Sirijos kaimynėse, ir juos priglaudusioms bendruomenėms. Antroji projekto dalis – 2016 m. Sirijos humanitarinio atsako planas, kuriuo siekiama surinkti beveik 3,2 mlrd. JAV dolerių, skirtų padėti Sirijoje likusiems 13,5 mln. žmonių.

Jūs galite padėti šiems žmonėms.

„Sirijos krizė – didžiausia šių laikų humanitarinė ir pabėgėlių krizė, nuo kurios kenčia milijonai žmonių, tad paramą turėtų teikti visas pasaulis“

– teigia vyriausiasis pabėgėlių reikalų komisaras Filippo Grandi