Особи без громадянства

Багато хто з них передає тягар безгромадянства своїм дітям, які передають його далі наступним поколінням.

Останні точні дані про рівень безгромадянства в Україні датуються ще 2001 роком, коли проводився перепис населення: тоді 82550 осіб були визнані особами без громадянства. Більшість таких осіб знаходилися в Автономній Республіці Крим, Одеській, Донецькій та Дніпропетровській областях. Наступний перепис населення проводитиметься у 2020 році. За оцінкою УВКБ ООН, станом на червень 2017 року в Україні проживають понад 35000 осіб без громадянства та осіб під загрозою безгромадянства.

Як встановило УВКБ ООН, більшість осіб під загрозою безгромадянства – це члени ромських меншин, діти, народжені на непідконтрольній уряду території Донецької та Луганської областей, (приблизно 50000 станом на грудень 2017 року), бездомні особи, люди похилого віку, які є власниками радянських паспортів (переважно у сільській місцевості), та особи, які були ув’язнені та випущені на волю без наявності посвідчення особи. Окрім того, є люди, які прибули до України з інших колишніх радянських республік після розпаду СРСР, і не мають громадянства через суперечливі закони про громадянство та пробіли у законодавстві.

У Закарпатській області роми – це п’ята за чисельністю меншина, до якої належать близько 75000 осіб (третина ромського населення України), які проживають у 78 населених пунктах. Близько 10 відсотків з них не мають паспортів чи свідоцтв про народження.

У 2013 році Україна приєдналася до Конвенції ООН 1954 року про статус осіб без громадянства і до Конвенції ООН 1961 року про скорочення безгромадянства. Незважаючи на це, в Україні досі немає дієвої процедури визначення безгромадянства, потрібної для встановлення та надання повного захисту особам без громадянства на території країни.

З червня по грудень 2017 року УВКБ ООН та партнери реалізовували проекти з усунення безгромадянства: було надано правову допомогу 436 особам без громадянства та особам під загрозою безгромадянства у Київській, Одеській та Закарпатській областях. Ці особи отримали інформацію стосовно встановлення особи, набуття чи підтвердження громадянства, а деякі з них отримали паспорти чи українське громадянство. До кінця березня 2018 року партнери  УВКБ ООН встановили та надали допомогу 678 особам без громадянства. З 2018 року УВКБ ООН також працює з особами без громадянства у Харківській області.