Evlerinden, ülkelerinden kaçmak zorunda kalan insanların sayısı rekor düzeylere ulaştı. Son beş yılda, yeni ya da eski en az 15 çatışma, dünya çapında milyonlarca kişi için tarif edilemez ölçekte trajedi ve acıyı beraberinde getirdi. Sağladığınız bağış sayesinde, UNHCR mülteci çocuk ve ailelere acil şekilde ihtiyaç duydukları hayat kurtaran yardım ve desteği sağlayabilir. Bağış Yapın

2016 yılı sonu itibarıyla dünyada, 65,6 milyon zorla yerinden edilmiş insan,

22,5 milyon

mülteci


40,3 milyon

kendi ülkeleri içinde yerinden edilmiş kişi


2,8 milyon

sığınmacı

 

Suriyeli kitapseverler için İstanbul’da Arapça kütüphane

Suriyeli mülteci Nada, Türkiye’ye geldiğinde Arapça kitap bulmakta zorluk yaşadı, bu nedenle diğer mültecilerin de hesaplı bir şekilde kitap okumalarına olanak tanıyan bir kütüphane kurdu.

Somalili Genç Bir Mülteci Hayallerine Emin Adımlarla Yürüyor

22 yaşındaki Somali uyruklu İlham Türkiye’de yaşıyor. Onun hikâyesi binlerce insana ilham verecek türden. Çocukluğunda yaşadığı birçok zorluğun üstesinden gelen İlham, hayallerini süsleyen radyo-televizyon kariyerine ilk adımlarını attı.

“Help” internet sitesiyle, UNHCR sığınmacı ve mültecilere erişimini artırıyor

Kullanıma açılan ve http://help.unhcr.org/turkey bağlantısından erişilebilecek olan Help, Türkiye’deki sığınmacı ve mültecilere sunulan bilgilere ilişkin UNHCR’nin çevrimiçi arayüzü olarak hizmet verecek.