Dom, o którym mówił mi Ishaq, mieścił się na Starym Mieście i należał do jego rodziny od 350 lat. W ciszy, która zaległa, wyraźnie słyszeliśmy bezlitosny huk pocisków moździerzowych na przedmieściach.
Pracuję dla uchodźców w UNHCR już 18 lat. W 2012 roku słowa “Uchodźcą nie zostaje się dobrowolnie” nabrały dla mnie innego znaczenia.
Poznałem Mohada w styczniu 2013 roku. Właśnie przyjechał do Polski z Malty, gdzie otrzymał status uchodźcy. Warszawa była wtedy zasypana śniegiem.
Maratończyk bez narodowości wraca do domu zobaczyć najbliższych
Dala musiała uciekać z Birmy, bo jej rodzina, choć mieszkała tam od pokoleń, nagle okazała się przyblędami. Jak tysiące innych rodzin Rohingów…
Boglarka Balogh, węgierska dziennikarka, opowiada historię o dramatycznej przeprawie syryjskiego uchodźcy przez Morze Sródziemne
Gdy moja rodzina dowiedziała się, że nie jestem sunnitą, kazała mi odejść.
W jednym z ośrodków detencyjnych poznałam dwudziestokilkuletniego Salima. Uciekł z Afganistanu, bo był prześladowany przez talibów za to, że pracował jako tłumacz dla Międzynarodowych Sił Stabilizacyjnych
Nigdy nie zapomnę chwili, gdy Salim, szczęśliwy, po miesiącach czekania, zadzwonił i podziękował za pomoc…
Neil Gaiman, celebryta, który wspiera UNHCR, autor takich bestsellerów jak “Gwiezdny pył” czy “Koralina”, opisuje swoje wrażenia z wizyty u syryjskich uchodźców w Jordanii.
Dowiedz się więcej o naszej pracy z uchodźcami na UNHCR.org