'
;

ANO māsas organizācijas

Humanitārajām krīzēm kļūstot arvien sarežģītākām, UNHCR ir palielinājis gan organizāciju skaitu, gan veidu, ar kurām tas sadarbojas. Mēs cieši sadarbojamies ar ANO māsas aģentūrām, kuru darbs papildina mūsu darbu vai ir vērsts tajā pašā virzienā.

Svarīgākās to vidū ir Pasaules Pārtikas programma (WFP), ANO Bērnu fonds (UNICEF), Pasaules Veselības organizācija (PVO), ANO Attīstības programma (UNDP), Humānās palīdzības koordinācijas birojs (OCHA), ANO Augstais cilvēktiesību komisārs (OHCHR) un ANO Kopējā HIV/AIDS apkarošanas programma (UNAIDS).

UNHCR tāpat ir apņēmies ciešāk sadarboties ar citām aģentūrām, izmantojot iniciatīvu “Rīkoties kā vienotam veselam” (Delivering as One), kuras mērķis ir uzlabot kooperatīvo ANO darbību attīstības reģionos, humānās palīdzības sniegšanā un vides jautājumos. Papildus mēs esam īstenojuši tā dēvēto “klastera piegājienu” attiecībā uz ārkārtas situācijām saistībā ar IPC (iekšzemē pārvietotiem cilvēkiem), kur dažādas aģentūras uzņemas vadību savā specializācijā un savstarpēji sadarbojas, palīdzot nelaimē nokļuvušajiem. UNHCR uzņemas vadību attiecībā uz aizsardzības un pajumtes vajadzībām, nometņu organizēšanu un vadīšanu.

ANO Kopējā HIV/AIDS apkarošanas programma(🇬🇧)

UNAIDS jeb Apvienoto Nāciju Organizācijas Kopējā HIV/AIDS apkarošanas programma apkopo desmit ANO sadarbības organizāciju, tai skaitā UNHCR, zināšanas un resursus, lai palīdzētu pasaulei novērst jaunus HIV inficēšanās gadījumus, rūpētos par tiem, kas dzīvo ar HIV, un mazinātu AIDS epidēmijas ietekmi.

Lai palīdzētu ierosināt paplašinātu reakciju uz HIV un atbalstīt to, UNAIDS Sekretariāts, kas strādā vairāk nekā 80 valstīs, ir noteicis piecas prioritārās jomas mērķa sasniegšanai:

  • vadības mobilizēšana un iestāšanās par aktīvu rīcību epidēmijas apkarošanai;
  • stratēģiskās informācijas un vadlīniju sniegšana, lai visā pasaulē vadītu centienus cīņai pret AIDS;
  • epidēmijas izsekošana, pārraudzīšana un izvērtēšana;
  • pilsoniskās sabiedrības iesaiste un partnerību dibināšana;
  • finansiālo, humāno un tehnisko resursu mobilizēšana, lai atbalstītu efektīvu reakciju.

UNAIDS tāpat saskata nepieciešamību pēc sadarbības partneriem nacionālā līmenī, lai izveidotu ciešu sadarbību, kuras ietvaros šo māsu aģentūru vadības varētu vienoties vienā politiskā balsī cīņā ar HIV.

UNAIDS un UNHCR ir apņēmušies veidot ciešāku sadarbību, kuras attiecību pamatā ir savstarpējs atbalsts, ideju apmaiņa, dalīšanās pieredzē un produktīva partnerības sekmēšana. Tie ir sadarbojušies, lai uzlabotu HIV profilaksi, ārstēšanu, aprūpi un atbalsta intervences pasākumus piespiedu kārtā pārvietotiem cilvēkiem. Tāpat tie, kā arī citi partneri sadarbojas, lai attīstītu vadlīnijas un instrumentus rīcībai saistībā ar HIV humanitārās krīzes situācijās.

Humānitāro lietu koordinācijas birojs (🇬🇧)

Dibināts 1991. gadā kā Apvienoto Nāciju Organizācijas sekretariāta struktūrvienība, Humanitāro lietu koordinācijas birojs (OCHA) atbalsta humānās palīdzības mobilizāciju, finansējuma iegūšanu un koordināciju, reaģējot uz sarežģītām ārkārtas situācijām un dabas katastrofām.

OCHA vada ārkārtas palīdzības koordinators (ERC), postenis, kuru pašlaik ieņem Valērija Amosa (Valerie Amos). ERC pārrauga ANO humanitārās palīdzības koordināciju sarežģītās ārkārtas situācijās un dabas katastrofās. ERC tāpat darbojas kā centrālais kontaktpunkts valdību, starpvaldību un nevalstisko organizāciju glābšanas aktivitātēm.

UNHCR un OCHA sadarbība aizsākās agrīnajos 1990. gados un ir kļuvusi ārkārtīgi plaša – tie sadarbojas, sākot ar ANO klastera piegājiena īstenošanu iekšzemes pārvietošanas krīzēs līdz pat kopīgu mehānismu izveidei humanitārās palīdzības koordinēšanā.

ANO pēdējā desmitgadē veiktās sistēmas reformas iekļauj klastera piegājiena izveidi, kā arī jaunu instrumentu radīšanu humanitārās palīdzības finansēšanai. Šie reformu pīlāri ļauj UNHCR, OCHA un to humanitārās palīdzības partneriem attīstīt ciešākas koordinācijas attiecības gan uz vietas, gan globālā līmenī.

Tomēr galvenokārt UNHCR un OCHA komunikācija tiek organizēta ar Starpaģentūru pastāvīgās komitejas (IASC) starpniecību – mehānismu, kas veido starpaģentūru koordināciju, kā rezultātā tiek radīti un attīstīti produkti, kuriem IASC locekļi uzticas: tos veido normatīvais un praktiskais atbalsts tādās jomās kā vajadzību novērtēšana, informācijas pārvaldība, agrīna brīdināšana un gatavība, rīcība dzimumu līdztiesības un humanitārās palīdzības jautājumos; tāpat šīs sadarbības rezultātā vienkop tiek savesti vispārīgi atbalsta centieni.

OCHA pārvalda arī Centrālo ātrās reaģēšanas fondu (CERF) – kopīgu finansēšanas mehānismu, no kura ANO humanitārās palīdzības aģentūras var iegūt līdzekļus. UNHCR spēj piekļūt šim fondam, lai apmierinātu savu operāciju vajadzības nacionālajā līmenī.

Apvienoto Nāciju Organizācijas Augstā cilvēktiesību komisāra birojs(🇬🇧)

Apvienoto Nāciju Organizācijas Augstā cilvēktiesību komisāra birojs (OHCHR) ir galvenā ANO pilnvarotā iestāde ikvienas personas cilvēktiesību veicināšanai un aizsardzībai. Atbilstīgi tam tā darbība ir vērsta uz trim galvenajām jomām: standartu noteikšanu, pārraudzīšanu un ieviešanu uz vietas.

Ženēvā esošo biroju vada Augstā komisāre cilvēktiesību jautājumos, pašlaik Navi Pilaja (Navi Pillay) no Dienvidāfrikas Republikas. OHCHR darbojas arī kā sekretariāts pārējām trīs ANO cilvēktiesību sistēmas komponentēm: Cilvēktiesību padomei, aptuveni 40 neatkarīgiem ANO cilvēktiesību ekspertiem, kā arī komitejām, kas pārrauga galveno starptautisko cilvēktiesību konvenciju īstenošanu.

UNHCR ir atbildīgs par cilvēktiesību integrēšanu visās savas darbības jomās. Tāpēc tas cieši sadarbojas ar OHCHR gan Ženēvā, gan konkrētajās vietās, lai nodrošinātu, ka piespiedu kārtā pārvietotajām personām, bezvalstniekiem un citiem, kas atrodas UNHCR uzmanības lokā, ir garantēta cilvēktiesību ievērošana neatkarīgi no to situācijas.

Konkrēti UNHCR izmanto OHCHR ekspertīzi attiecībā uz to, kā integrēt cilvēktiesības savā praktiskajā darbā, tai skaitā, kā veidot cilvēktiesībās balstītas programmas. Tāpat mēs mudinām OHCHR sistemātiski iekļaut relevantos cilvēkus savās standartu noteikšanas, pārraudzīšanas un praktiskās ieviešanas aktivitātēs.

UNHCR atbalstīšanas centienus koordinē ar OHCHR. Tas dažkārt sniedz kopīgu atbalstu saistībā ar abu organizāciju uzmanības lokā esošajām grupām vai personām, it īpaši valstīs, kur darbojas minētā cilvēktiesību organizācija.

Māsas organizācijas veic kopīgu apmācību valsts amatpersonām, pilsoniskās sabiedrības darbiniekiem un individuālajiem tiesību subjektiem, kā arī papildu vai kopīgas intervences pasākumus atsevišķos gadījumos.

Apvienoto Nāciju Organizācijas Iedzīvotāju fonds (🇬🇧)

Dibināts 1969. gadā, ANO Iedzīvotāju fonds ir lielākais starptautiskais avots palīdzības sniegšanai iedzīvotājiem. Gandrīz ceturtā daļa no visa finansējuma, kas paredzēts jaunattīstības valstīm, plūst caur organizāciju, kura strādā trīs galvenajās jomās: reproduktīvās veselības jautājumi vīriešiem un sievietēm, tai skaitā ģimenes plānošana; iedzīvotāji un attīstība; seksuāli transmisīvo slimību, piem., AIDS profilakse.

Tas 1995. gada 30. jūnijā parakstīja sadarbības nolīgumu ar UNHCR, lai palīdzētu novērtēt reproduktīvās veselības vajadzības bēgļu vidū, atbalstītu profilakses pasākumus un sniegtu aizsardzību pret seksuālo vardarbību, kā arī integrētu informāciju par AIDS un citām seksuāli transmisīvajām slimībām UNHCR veselības aprūpes pakalpojumos.

Abas aģentūras sadarbojas arī pusaudžu konsultēšanā par seksuāli transmisīvajām slimībām un reproduktīvo veselību.

ANO Bērnu fonds (🇬🇧)

ANO Bērnu fonds, UNICEF, ir pasaulē vadošais bērnu tiesību atbalstītājs. Izveidots 1946. gadā, lai nodrošinātu ārkārtas pārtikas un veselības aprūpi bērniem valstīs, kas tika izpostītas Otrā Pasaules kara laikā, UNICEF ir palīdzējis miljoniem neaizsargātu bērnu un māšu visā pasaulē.

Ņujorkā mītošā organizācija, kas 1965. gadā ieguva Nobela Miera prēmiju, strādā gandrīz 200 pasaules valstīs. Šodien UNICEF nodrošina humanitāro un attīstības palīdzības sniegšanu neaizsargātiem bērniem un mātēm. Tas pievēršas piecām pamatjomām: bērnu izdzīvošana un attīstība; pamatizglītība un dzimumu līdztiesība; bērnu aizsardzība; bērni, kas dzīvo ar HIV/AIDS; politikas propagandēšana un partnerība saistībā ar bērnu tiesībām.

Miljoni no pasaulē piespiedu kārtā pārvietotajiem cilvēkiem ir bērni, tas nozīmē, ka UNHCR un UNICEF ir partneri gluži dabiskā kārtā. 1996. gadā tie parakstīja saprašanās memorandu, kas stiprina to attiecības.

Māsas aģentūras sadarbojas visā pasaulē – gan ieilgušās bēgļu situācijās, gan ārkārtas situācijās. Tās veicina pārvietotu bērnu, tai skaitā bēgļu, iekšzemē pārvietoto un bezvalstnieku aizsardzību, veselības aprūpi un tiesības uz izglītību.

Abas organizācijas īpaši cieši sadarbojas ūdens un sanitārijas, bērnu aizsardzības un izglītības projektos. Tā, piemēram, UNHCR un UNICEF 2007. gadā uzsāka kopīgu finansēšanas aicinājumu, lai nodrošinātu, ka desmitiem tūkstoši Irākas bēgļu bērnu Sīrijā, Jordānijā, Ēģiptē un Libānā var iet skolā.

Pasaules Pārtikas programma(🇬🇧)

Pasaules Pārtikas programma (WFP) ir ANO svarīgākā organizācija cīņā pret globālo badu, tā ir atbildīga par pārtikas izdalīšanu miljoniem trūkumā nonākušo cilvēku, tai skaitā bēgļiem, iekšzemē pārvietotiem cilvēkiem un repatriantiem. Ārkārtas situācijās tā nogādā pārtiku tur, kur tā ir nepieciešama, glābjot karā, civilos konfliktos un dabas katastrofās cietušo dzīvības.

Pasaules Veselības organizācija(🇬🇧)

Pasaules Veselības organizācija (PVO) ir galvenā vadošā un koordinējošā autoritāte starptautiskās veselības aizsardzības jautājumos ANO sistēmā.

PVO ir pilnvarota novērst un izskaust epidēmijas, kā arī uzlabot diētiskos, sanitāros, higiēniskos un vides apstākļus cilvēkiem visā pasaulē. Tāpat tā sniedz ārkārtas medicīnisko palīdzību pēc valdību pieprasījuma un nodrošina pakalpojumus un līdzekļus grupām ar īpašām vajadzībām

Apvienoto Nāciju Organizācijas Brīvprātīgo programma(🇬🇧)

Apvienoto Nāciju Organizācijas Brīvprātīgo programma (UNV) veicina brīvprātīgo dienestu, lai atbalstītu mieru un attīstību visā pasaulē. UNV iedvesmo pārliecība, ka brīvprātīgais darbs var pārveidot attīstības ātrumu un raksturu, kā arī doma, ka ikviens var ziedot savu laiku un enerģiju miera un attīstības labā. Kopā ar tādiem partneriem kā UNHCR UNV iestājas par brīvprātīgo dienestu, integrē to attīstības plānošanā un mobilizē brīvprātīgos.

UNV atrodas Bonnā, Vācijā, tika dibināta 1970. gadā un to pārvalda ANO Attīstības programma. Katru gadu UNV mobilizē vairāk nekā 7500 brīvprātīgo attīstības projektiem un īsteno speciālu pakalpojumu, lai ar interneta starpniecību visā pasaulē kopā savestu attīstības organizācijas un brīvprātīgos. Brīvprātīgie ir prasmīgi profesionāļi ar vismaz divu gadu darba pieredzi. Viņi strādā vairāk nekā 130 valstīs un 80 % nāk no jaunattīstības valstīm.

Aptuveni 1000 ANO brīvprātīgo strādā ar UNHCR katru gadu. Brīvprātīgie UNHCR komandas sastāvā ir strādājuši daudzās operācijās, tai skaitā Afganistānā, Balkānos, Kolumbijā, Ekvadorā, Irākā, Pakistānā, Somālijā, Sudānā, Sīrijā, Šrilankā un Austrumtimorā.

2000. gada decembrī, UNHCR 50. jubilejas gadā, bijušais Augstais komisārs bēgļu jautājumos Sadako Ogata pasniedza UNV prestižo Nansena Bēgļu balvu atzinībā par tās darbu bēgļu labā.

2001. gadā UNV atzīmēja Starptautiskā brīvprātīgo gada 10. gadadienu, iedvešot programmā jaunu spēku un veicinot brīvprātīguma garu. UNV tāpat izmantoja šo gadu, lai uzsvērtu visu brīvprātīgo un tā devuma būtisko nozīmi UNHCR pārstāvēto mērķu sasniegšanā.

Lai iegūtu informāciju, kā kļūt par starptautisko ANO brīvprātīgo citās valstīs ārpus savas dzimtenes, ejiet uz Reģistrēties ANO Brīvprātīgo programmai. Lai iegūtu informāciju, kā kļūt par tiešsaistes brīvprātīgo, un par UNV tiešsaistes brīvprātīgo darbu, ejiet uz Tiešsaistes brīvprātīgo darba tīmekļa vietni.