Balogh Boglárka, újságíró

Ahmed a máltai Hal Far menekülttáborba érkezése után. Fotó: The Times of Malta

Ahmed a máltai Hal Far menekülttáborba érkezése után. Fotó: The Times of Malta

Ahmed életben maradt, de nem látja többé értelmét az életének. Nyolc családtagját veszítette el a tengeren, amikor a többségében szíriai menekülteket szállító hajójuk, nem sokkal az után, hogy Líbiából útnak indult, 2013. október 11-én Málta partjaitól alig száz kilométerre elsüllyedt. Három tucat ember lelte halálát a tragédiában.

Ahmed a túlélők többségével együtt az egyik máltai menekülttáborba került. Ott találkoztam vele.

A 67 éves férfi megtört szívvel idézte fel a rettenetes napot.

A család menekülésének az útvonalát még Szíriából előre megszervezte. Összekötők révén jutottak el Líbiáig, ahonnan a megállapodás szerint tunéziai embercsempészek szállították volna őket Máltára. Ehelyett egy szomáliaiakból, líbiaiakból és tunéziaiakból álló banda kezei közé kerültek. Az indulásig, vagyis amíg a kellő számú menekültet összegyűjtötték, egy tanyán tartották őket bezárva egy istállóba. Az épületet egy percre sem hagyhatták el. Teltek a napok, s az út előre kialkudott ára állandóan emelkedett. Azokat a nőket, akik az egyre magasabbra srófolt összeget már nem tudták kifizetni, a fogvatartóik megerőszakolták, a férfiakat pedig kikötözték és megkínozták. Végül fejenként 3 ezer dollárt fizettek, hogy feljussanak a hajóra.

Ám alighogy beszálltak, líbiai milicisták szorítottak fegyvert a fejükhöz. Még több pénzt követeltek. Észrevették ugyanis, hogy több mint kétszázan vannak a hajó fedélzetén, vagyis legalább kétszer annyian, mint amit az embercsempészek velük megbeszéltek. A menekültek kiforgatták a zsebeiket, és további sok ezer dollárt adtak össze. Hiába. A fegyveresek hajója egyszercsak felbukkant mögöttük, és órákon át követte őket. Vissza akarták kényszeríteni a hajójukat Líbiába. S miután nem jártak sikerrel, hirtelen lőni kezdték a védtelen menekülteket, sokakat súlyosan megsebesítve. Végül a lövedékek a hajón is léket ütöttek, és az percek alatt elsüllyedt.

Balogh Boglarka humantárius ügyekkel foglalkozó szabadúszó újságíró, a Love commando című,  az indiai becsületgyilkosságokról szóló könyv szerzője. Járt a világ számos menekülttáborában, és jelenleg egy, a szíriai menekültekről és a világ velük szembeni felelősségéről szóló könyvön dolgozik. Ez a vállalkozása vitte a máltai Hal Far menekülttáborba 2013 decemberében.


1 olyan család is túl sok, amelyet háború szakít szét

Tudjon meg többet a menekültekért végzett munkánkról UNHCR.hu