Nebezpečné články – pan Vusal a jeho příběh
Když v dubnu 2009 pan Vusal opouštěl Ázerbájdžán, tušil, že se do rodné země jen tak brzy nevrátí. V Ázerbájdžánu pracoval jako novinář a dlouhodobě psal články o porušování lidských práv v zemi. Upozorňoval na různé nedořešené případy, kladl otázky, kritizoval. Tím se brzy znelíbil vládnoucímu režimu, který mu začal komplikovat život.
Nejdříve přišly urážky, pak vydírání, slovní napadání, sledování a výslechy u policie. Během jednoho výslechu mu policisté začali vyhrožovat, že pokud se svými články nepřestane, tak mu, až se nebude dívat, nasypou do kapes drogy a půjde na osm let za mříže – aby konečně dal pokoj. Poté, co jednoho dne zastavili neznámí muži na ulici jeho syna s tím, ať otci vyřídí, aby byl chytrý a nikoho neobtěžoval, bylo panu Vusalovi jasné, že situace začíná být příliš nebezpečná a rozhodl se zemi opustit. Výhrůžky a násilí se stupňovaly a na jeho stížnost, kterou poslal ázerbájdžánskému ombudsmanovi, nikdo nereagoval.
Zprvu se několikrát pokouše získat belgické vízum, avšak neúspěšně. Cesta „ven“ se objevila až díky kontaktům na redakci českých Lidových novin, která se o situaci pana Vusala dozvěděla a pozvala jej do Prahy na pracovní cestu. Na tu následně pan Vusal skutečně se svým novinářským štábem odcestoval. Jakékoliv případné myšlenky či naděje na bezpečný návrat do Ázerbájdžánu vzaly za své v okamžiku, když se během prvních pár dní pobytu v České republice dozvěděl, že o jeho „pracovní cestě“ a zvažováním podání žádosti o azyl ázerbájdžánské bezpečností složky ví a dokonce o nich vyšel článek v ázerbájdžánských novinách. Jelikož návrat by téměř jistě znamenal další pronásledování, výslechy a nejspíš i křivé obvinění a vězení, učinil pan Vusal definitivní rozhodnutí a požádal Českou republiku o mezinárodní ochranu. Ta mu byla následně formou azylu udělena.
V současné době pan Vusal žije v Čechách, nadále se aktivně zajímá o situaci v zemi svého původu a věnuje se novinářské činnosti.
Text: Sarka Ostadalova