Większość tych, którzy docierają do Europy drogą morską, to uchodźcy
01-07-2015
Warszawa, 1 lipca 2015 (UNHCR) – Ci, którzy ryzykują życiem, żeby dotrzeć przez Morze Śródziemne do Europy, często określani są mianem migrantów – ale prawda jest taka, że są to w ogromnej większości uchodźcy, którzy uciekają przed wojną i prześladowaniami.
Z danych za pierwsze półrocze 2015 roku, które znalazły się w opublikowanym dziś rapocie UNHCR, wynika jednoznacznie, że kryzysowa sytuacja na Morzu Śródziemnym jest skutkiem rosnącej liczby uchodźców.
Jedna trzecia ze 137 tysięcy osób, które dotarły do Grecji i Włoch przez Morze Śródziemne, pochodzi z Syrii, której obywatele niemal zawsze otrzymują status uchodźcy lub inne formy ochrony.
Kolejne narodowości przodujące w tych statystykach to Afgańczycy i Erytrejczycy. Uznawalność wniosków o nadanie statusu uchodźcy obywatelom tych państw jest także wysoka.
“Podczas gdy Europa debatuje nad sposobami radzenia sobie z narastającym kryzysem na Morzu Śródziemnym, musimy jasno i wyraźnie stwierdzić: “Większość osób docierających drogą morską do Europy to uchodźcy, którzy szukają schronienia przed wojną i prześladowaniami”, powiedział Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców António Guterres.
Dane dostarczone nam przez Grecję i Włochy pokazują gwałtowny 83-procentowy wzrost liczby uchodźców i migrantów, którzy dotarli do tych krajów przez Morze Śródziemne w okresie od stycznia do czerwca 2015 roku. Było ich 137 tysięcy, czyli o 52 tysiące więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
W minionych latach liczba osób przeprawiających się drogą morską do Europy zawsze rosła w drugim półroczu, należy więc spodziewać się, że tak samo będzie teraz.
Liczba osób, które zginęły na morzu, również wzrosła do rekordowego poziomu w kwietniu 2015, by potem gwałtownie spaść. Między styczniem a marcem 479 osób utonęło, próbując dostać się do Europy przez Morze Śródziemne. Rok wcześniej ofiar śmiertelnych było 15.
W kwietniu tego roku, w serii katastrof łodzi z uchodźcami i migrantami utonęło 1308 osób. Dla porównania liczba ofiar śmiertelnych w kwietniu 2014 wyniosła 42.
W maju i czerwcu tego roku ofiar było już znacznie mniej – odpowiednio 68 i 12. “To, że coraz mniej ludzi tonie, może napawać optymizmem, bo oznacza, że przy odpowiednim podejściu wspartym działaniami operacyjnymi, można ratować więcej ludzi”, powiedział Guterres. “Ale cały czas musimy być czujni. Dla tysięcy uchodźców i migrantów, którzy przeprawiają się do Europy przez morze, ryzyko jest ciągle realne”.
Z raportu wynika, że głównym szlakiem przerzutowym przez Morze Śródziemne nie jest już szlak łączący Libię z Włochami. Dziś najwięcej osób dociera z Turcji do Grecji.
“Na Europie spoczywa obowiązek niesienia pomocy tym, którzy uciekają przed wojną i prześladowaniami”, powiedział Guterres. “Zaprzeczanie temu zagraża podstawom systemu humanitarnego, który Europa budowała z takim wysiłkiem. Kraje europejskie muszą solidarnie i sprawiedliwie podzielić się odpowiedzialnością za ten kryzys. Zarówno na swoim terytorium, jak i poza nim.”
Pełny raport można pobrać tu: http://bit.ly/1RS56GL
Rafał Kostrzyński, UNHCR
Page 1 of 13
-
Wojny, przemoc i prześladowania przyczyną rekordowej liczby przymusowych przesiedleń
20 Jun 2017Wojny, przemoc i prześladowania przyczyniają się w stopniu większym niż kiedykolwiek wcześniej do wzrostu liczby osób przymusowo przesiedlonych – wynika z raportu opublikowanego dziś przez UNHCR, Agencję ONZ ds. Uchodźców.
-
Pomagałem polskim uchodźcom
17 Jun 2017Pamiętam Polkę, która uchodźczynią była aż trzykrotnie – mówi Eduardo Yrezabal de la Torre, szef UNHCR w Rumunii. W latach 80. w Hiszpanii zajmował się uchodźcami z Europy Środkowej.
-
Bezpieczeństwo i ochrona uchodźców wzajemnie się uzupełniają
12 Apr 2017Volker Türk, dyrektor ds. ochrony prawnej uchodźców w UNHCR, wyjaśniał członkom Komitetu Antyterrorystycznego Rady Bezpieczeństwa ONZ, że ochrona uchodźców i bezpieczeństwo narodowe idą ze sobą w parze. Jak powiedział członkom Komitetu Antyterrorystycznego Rady Bezpieczeństwa ONZ w Nowym Jorku Volker Türk: „Działania mające na celu zapewnienie osobom potrzebującym dostępu do bezpieczeństwa […]
-
UNHCR apeluje o wstrzymanie stosowania procedury zawracania na Węgry osób ubiegających się o nadanie statusu uchodźcy
12 Apr 2017Agencja ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) wezwała do tymczasowego wstrzymania zawracania na Węgry w ramach rozporządzenia Dublin III osób, które złożyły w tym kraju wniosek o nadanie statusu uchodźcy, a następnie wyjechały do innego państwa Unii Europejskiej. Rozporządzenie Dublin III to unijny instrument prawny określający, które państwo UE jest odpowiedzialne za […]
-
Najważniejsza Rzecz – Uchodźcy z Mali
27 Mar 201727-06-2013
Projekt Briana Sokola Najważniejsza Rzecz to dokument fotograficzny. Za pomocą słów i obrazów ukazuje on dramatyczne decyzje osób, które musiały opuścić swoje domy z powodu wojny czy prześladowania.
Trzecia odsłona projektu poświęcona jest uchodźcom z Mali. Brian Sokol poprosił ich o zapozowanie przed aparatem wraz z najważniejszą rzeczą, którą zdążyli zabrać przed ucieczką, oraz o krótką opowieść na temat swojego wyboru.
Zdjęcia pokazują ich wybory. Ale ze słów wyłania się znacznie więcej.
Brian Sokol zaczął realizację swojego projektu od fotografowania uchodźców z Sudanu. Potem pokazał wybory Syryjczyków. Teraz możemy zobaczyć, co zabierali ze sobą Malijczycy.
Sudańczycy koncentrowali się na przedmiotach, które zapewnią im przetrwanie trudów podróży: wybierali garnek, siekierę czy dzban. Syryjczycy byli bardziej sentymentalni – mieli ze sobą pamiątki rodzinne, podniszczone zdjęcia, stare pierścionki czy klucze do domu, którego już może nie być. A Malijczycy? Malijczycy zabierali ze sobą to, co świadczyło o ich tożsamości kulturowej i co sprawiało, że nawet na obcej ziemi mogą się czuć częścią swojej społeczności.
Tekst i zdjęcia: Brian Sokol/UNHCR
-
Strefa WolnoSłowa pomaga zrozumieć uchodźców przez sztukę, grę i zabawę
6 Dec 2015W ciasnym i ciemnym pomieszczeniu warszawskiego teatru Baza, które robi jednocześnie za scenę i widownię, gromadzą się aktorzy i widzowie. Jednych od drugich oddzielają drewniane skrzynie. W trakcie spektaklu będą one pełnić rolę stołów, łodzi przepełnionych uchodźcami i cel w ośrodku strzeżonym. Całość nosi tytuł “Uczta” i jest luźnym nawiązaniem […]
-
Uchodźcy w Polsce, którzy chcą sprowadzić bliskich, napotykają na bariery
5 Nov 201514-05-2015 15 maja 2015 r. (UNHCR) – Baszir nie może opanować drżenia w głosie, gdy mówi o swojej rodzinie. Od prawie roku stara się sprowadzić swoich bliskich do Polski i jest już wyczerpany. Gdyby nie miłość do żony i córek, straciłby całą nadzieję. “Myślałem, że ucieczka przed wojną w Syrii […]
-
Ukraińcy czują się odrzuceni w swoim kraju, ale dla Polski nie są uchodźcami
6 Oct 201528-04-2015 UNHCR/R. Kostrzyński” href=”http://www.unhcr.org/pl/wp-content/uploads/sites/22/2016/12/Siarhij-800×470.jpg”> Biała Podlaska, Bezwola, 28 kwietnia 2015 (UNHCR) – Siarhij ma tak chore plecy i nogi, że nawet gdy siedzi, musi trzymać się kurczowo swoich ciężkich drewnianych kul. Ale ten ból nie jest wcale jego największym problemem. Większym jest trauma. W ciągu jednej jednej nocy Siarhij stał […]
-
Dominika Kulczyk: Robiąc coś dla innych, zawsze wygrywamy
5 Dec 201420-06-2014 Warszawa, 20 czerwca 2014 (UNHCR) – Rozmowa z Dominiką Kulczyk, założycielką Kulczyk Foundation i autorką programu „Efekt Domina” emitowanego w TVN. Wróciła Pani właśnie z Bośni i Hercegowiny, gdzie Pani fundacja zaangażowała się w niesienie pomocy osobom poszkodowanym w powodzi. Jaka to będzie pomoc?Pod koniec maja byłam wraz z Zespołem […]
-
Syryjski konflikt zrujnował im zycie, więc chcą je odbudować. W Polsce.
7 Jul 201410-01-2014 Warszawa, 10 stycznia 2014 (UNHCR) – „Chciałbym wierzyć, że wojna nie pozbawiła mnie prawa do normalnego zycia”, mówi Żawi*, który uciekł do Polski z Syrii i dostał wraz z rodziną status uchodźcy. Bezpieczeństwo to jednak nie wszystko; przed całą piątką długa droga do względnej stabilizacji.Żawi mówi, że lubi Polskę. […]