English Serbian Latin
Naslovna Dokumenti Saopštenja za medije Generalni sekretar Ujedinjenih nacija poziva na veću pomoć sirijskim izbeglicama

Generalni sekretar Ujedinjenih nacija poziva na veću pomoć sirijskim izbeglicama

ŽENEVA, 30.03.2016. godine

ŽENEVA, 30.03.2016. godine – Obraćajući se učesnicima konferencije na visokom nivou u Ženevi, na temu izbeglica iz Sirije, Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Ban Ki-mun je rekao da treba učiniti više kako bi se omogućilo preseljenje i pronašli drugi odgovori za patnje izbeglica iz Sirije.

˵Ovde smo kako bismo se suočili sa najvećom izbegličkom krizom našeg vremena… To zahteva eksponencijalni porast globalne solidarnosti", izjavio je pred skupom u ženevskoj Palati nacija kojem su prisustvovali predstavnici 92 zemlje, vladinih i nevladinih organizacija.

˵Oko 4.8 miliona Sirijaca je bilo prisiljeno na beg preko granice tokom pet godina rata, a dodatnih 6.6 miliona je raseljeno unutar zemlje. Dok su u toku razgovori oko pronalaženja trajnog mira, Generalni sekretar UN-a rekao je da više zemalja mora pojačati napore i pružiti rešenja za sirijske izbeglice.

˵Najbolji način da se Sirijcima pruži nada je okončanje sukoba", rekao je Generalni sekretar. ˵No, dok takvi razgovori ne urode plodom, sirijski narod i region se i dalje suočavaju sa očajnom situacijom. Svet se mora angažovati više sa konkretnim akcijama i obećanjima. Sve zemlje mogu učiniti mnogo više."

˵Sada je trenutak da se ova obećanja ispoštuju", rekao je Generalni sekretar.

Fokus skupa je bio na potrebi za proširenim, višegodišnjim programima preseljenja i drugih oblika humanitarnog prijema, uz uključivanje zemalja koje do sada nisu učestvovale u ovakvim inicijativama.

Domaćin konferencije i Visoki komesar Ujedinjenih nacija za izbeglice, Filipo Grandi, naglasio je da odgovornost za brigu o izbeglicama ne treba prepustiti samo neposrednim susedima Sirije, nego da ona treba biti pravednije podeljena.

˵Alternativni oblici prijema sirijskih izbeglica moraju postati deo rešenja, zajedno sa ulaganjem u pomoć zemljama u regionu", dodao je.

Među rešenjima utvrđenim kako bi se okončale njihove tegobe je i preseljenje u treće zemlje. Grandi je istakao program na kojem je UNHCR radio zajedno sa Kanadom na profilisanju, odabiru i pripremi više od 26.000 izbeglica da započnu novi život za samo četiri meseca.

Grandi je rekao je da se ostali načini sastoje od fleksibilnijih mehanizama za spajanje porodica, uključujući i "članove šire porodice, šeme mobilnosti rada, studentske vize, stipendije, kao i vize iz medicinskih razloga."

˵Potrebe preseljenja znatno premašuju mesta koja su do sada bila dostupna. Prošle godine je preseljeno samo 12 posto izbeglica koje su imale potrebu za preseljenjem, a koje su obično i najosjetljivije", rekao je Grandi.

UNHCR procenjuje da će najmanje 10 posto od 4.8 miliona izbeglica u susednim zemljama Sirije biti preseljeno ili potpomognuto drugim oblicima humanitarne pomoći pre kraja 2018. godine. To uključuje osobe koje se smatraju uzuzetno ranjivim, kao što su žrtve mučenja, izbeglice s ozbiljnim medicinskim problemima ili žene koje same brinu o nekoliko dece, bez podrške porodice.

U završnom obraćanju, Grandi je rekao da je napredak zabeležen u nekoliko oblasti, uključujući i skromno povećanje broja preseljenja i humanitarnog prijema, koje do sada ukupno iznosi 185.000 mesta. Nekoliko zemalja ponudilo je, kako ove godine tako i u narednim godinama, značajno povećanje svojih globalnih programa preseljenja. Pored toga, Evropska Unija se obavezala da preseli dosadašnje izbeglice iz Turske.

Niz država potvrdilo je svoju posvećenost spajanju porodica, uključujući i spremnost ka olakšavanju samih procedura. Nekoliko latinoameričkih i evropskih zemalja najavilo je nove humanitarne vizne programe ili proširenje postojećih. Trinaest država je potvrdilo program stipendija i studentskih viza za sirijske izbeglice.

 

Za dodatne informacije pozovite:

UNICEF: Sarah Crowe, scrowe@unicef.org +41 795438029

UNHCR: William Spindler, spindler@unhcr.org +41 79 217 3011,

IOM: Joel Millman jmillman@iom.int +41-79-103-8720

IOM: Leonard Doyle ldoyle@iom.int +41 79 285 7123

Informacije za tražioce azila

Srpski

Engleski

Farsi

Arapski

10. sastanak Upravnog odbora Regionalnog programa stambenog zbrinjavanja

10. sastanak Upravnog odbora Regionalnog programa stambenog zbrinjavanja