ПРЕС-РЕЛІЗ: Зміни в системі визнання біженцем в Україні: нова Державна міграційна служба і новий Закон ?Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту в Україні.? Чого очікувати?

Представники Агентства ООН у справах біженців та Державної міграційної служби України відповіли на запитання журналістів про нову ситуацію з визнанням біженців. Прес-конференція відбулася в рамках 9-ої Міжвідомчої зустрічі, яка відбулася в Ужгороді.

 Вже вдев?яте приймає Закарпаття Міжвідомчу зустріч, яка збирає різні сторони, які мають справу із питаннями визнання біженців в Україні: УВКБ ООН та інші міжнародні організації, органи державної влади, неурядові організації використовують цю можливість для обговорення практики і змін у тенденціях та практиці української системи притулку. Кожна така Міжвідомча зустріч, організована в рамках фінансованої ЄС Регіональної програми захисту біженців, надає цінну можливість для обговорень.

 

Цього разу зустріч відрізняється від попередніх: крім практики останніх 6-ти місяців, її учасники обговорили просування у створенні (внаслідок адміністративної реформи) Державної міграційної служби та ухвалення Закону України ?Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту в Україні? (8 липня 2011 р.). 

Пані Наталія Науменко, Директор Департаменту у справах біженців Державної міграційної служби України, Регіональний представник УВКБ ООН в Білорусі, Молдові і Україні пан Олдріх Андрисек та голова Управління державної міграційної служби у Закарпатській області пан Микола Товт пояснили зміни внесені нещодавніми реформами, а також відповіли на запитання.

 

Пан Андрисек, зокрема, зазначив, що УВКБ ООН вітає прийняття нового Закону України ?Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту в Україні?, і висловив сподівання, що новий закон сприятиме підвищенню об'єктивності та якості системи притулку в Україні. Втім, УВКБ ООН звертає також увагу на кілька ключових сфер, де нове законодавство лише виграє від його подальшого перегляду щодо відповідності міжнародним стандартам ? тоді як щодо нового Закону законі цього зроблено не було.

Згідно з аналізом закону, здійсненим УВКБ ООН, у другій половині 2011 р. Україна реалізовуватиме новий Закон ?Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту в Україні? одночасно з закінченням адміністративних реформ, розпочатих в грудні минулого року створенням Державної міграційної служби України. Одночасність проведення цих двох реформ створить, ймовірно, період нестабільності, що вимагає ще тіснішого партнерства між українськими органами державної влади, УВКБ ООН та НУО у виявленні як позитивних, так і негативних практик, а також застосування ефективних правових відповідей.

Загальна інформація:
•    Управління Верховного Комісара ООН у справах біженців було створено 14 грудня 1950 р., і почало працювати 1 січня 1951 р.
•    УВКБ ООН працює в Україні від березня 1994 р. Від 1996 до 2010 рр. УВКБ ООН надало Україні, у різних формах, понад 32 мільйони доларів США. Програми УВКБ ООН протягом багатьох років збільшили можливості низки урядових і неурядових організацій і надали допомогу у підтримці життя тисячам осіб (пряма допомога у вигляді харчів та інших предметів першої необхідності, житла, медичної допомоги або щомісячних виплат 2010 р. досягла 600 000 доларів США).
•    УВКБ ООН за час свого функціонування надало навчальну та матеріальну підтримку у вигляді обладнання (комп?ютери, автомобілі, ремонт приміщень) низці урядових інституцій (Державному Комітетові у справах національностей і релігій, Обласним міграційним службам, Прикордонній службі) на суму бл. 2,5 мільйонів доларів США.
•    Згідно зі статистичним звітом кінця 2010 р., натепер в Україні перебуває 1 345 шукачів притулку, 3 022 визнаних біженців та 6 412  осіб без громадянства. 
•    УВКБ ООН надає захист біженцям та іншим переміщеним особам на неполітичній та гуманітарній основі. Воно також намагається знайти постійні рішення для тих, хто залежить від міжнародного захисту і хто, у разі неможливості повернутися до країни походження, повинні мати можливість інтегруватися там, де вони живуть, за сприятливого умов.
•    Натепер в усьому світі нараховується 43 мільйони вимушених переселенців, переважною більшістю з яких опікується УВКБ ООН (15,2 мільйони біженців, 27,1 мільйони людей, які були змушені переселитися в межах однієї країни, 983 000 шукачів притулку).
•    За деякими оцінками, у світі нараховують до 12 мільйонів осіб без громадянства. УВКБ ООН вдалося встановити 6,6 мільйона з них у 60 країнах.
•    Протягом останніх 60 років УВКБ ООН вдалося врятувати мільйони життів, залучаючи кошти донорів та міжнародну політичну волю до вирішення проблем біженців у масштабах, небачених до його заснування.
•    Внесок УВКБ ООН у підтримання миру було відзначено двома Нобелівськими преміями миру ? 1954 і 1981 років. 
•    2011 р. є особливим для УВКБ ООН, оскільки саме цього року відзначають кілька річниць, надзвичайно важливих для біженців та осіб без громадянства в усьому світі. 60-та річниця Конвенції ООН про статус біженців 1951 р. та 50-та річниця Конвенції ООН про скорочення безгромадянства 1961 р. стали двома ключовими моментами в історії після Другої Світової війни у розвитку та утвердження стандартів прав людини. Ці річниці надають можливість усім, включаючи УВКБ ООН та Уряд України, серйозно покращити співпрацю задля біженців, шукачів притулку та осіб без громадянства, які заслуговують на те, аби жити у безпеці та з гідністю.

 Для отримання детальнішої інформації ? будь ласка, звертайтесь до Максима Буткевича, Регіонального Радника з питань громадської інформації УВКБ ООН. Тел.: (+380-)50-310-1767. E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. . Веб-сайт: http://www.unhcr.org.ua