ПРЕС-РЕЛІЗ: УВКБ ООН розпочинає програму подолання безгромадянства

Сьогодні у світі живуть мільйони людей, які не визнані громадянами жодної з країн. Офіційно вони взагалі не існують. Це ? апатриди, люди без громадянства. Агентство ООН у справах біженців (УВКБ ООН), у відповідності до свого мандату, зобов'язанe запобігати безгромадянствy. 25 серпня ми розпочинаємо кампанію, спрямовану на висвітлення цієї проблеми, яку часто просто не розуміють, та на зменшення кількості людей без громадянства у світі.

Загальна інформація:
•    Управління Верховного Комісара ООН у справах біженців було створено 14 грудня 1950 р., і почало працювати 1 січня 1951 р.
•    УВКБ ООН працює в Україні від березня 1994 р. Від 1996 до 2010 рр. УВКБ ООН надало Україні, у різних формах, понад 32 мільйони доларів США. Програми УВКБ ООН протягом багатьох років збільшили можливості низки урядових і неурядових організацій і надали допомогу у підтримці життя тисячам осіб (пряма допомога у вигляді харчів та інших предметів першої необхідності, житла, медичної допомоги або щомісячних виплат 2010 р. досягла 600 000 доларів США).
•    УВКБ ООН за час свого функціонування надало навчальну та матеріальну підтримку у вигляді обладнання (комп?ютери, автомобілі, ремонт приміщень) низці урядових інституцій (Державному Комітетові у справах національностей і релігій, Обласним міграційним службам, Прикордонній службі) на суму бл. 2,5 мільйонів доларів США.
•    Згідно зі статистичним звітом кінця 2010 р., натепер в Україні перебуває 1 345 шукачів притулку, 3 022 визнаних біженців та 6 412  осіб без громадянства. 
•    УВКБ ООН надає захист біженцям та іншим переміщеним особам на неполітичній та гуманітарній основі. Воно також намагається знайти постійні рішення для тих, хто залежить від міжнародного захисту і хто, у разі неможливості повернутися до країни походження, повинні мати можливість інтегруватися там, де вони живуть, за сприятливого умов.
•    Натепер в усьому світі нараховується 43 мільйони вимушених переселенців, переважною більшістю з яких опікується УВКБ ООН (15,2 мільйони біженців, 27,1 мільйони людей, які були змушені переселитися в межах однієї країни, 983 000 шукачів притулку).
•    За деякими оцінками, у світі нараховують до 12 мільйонів осіб без громадянства. УВКБ ООН вдалося встановити 6,6 мільйона з них у 60 країнах.
•    Протягом останніх 60 років УВКБ ООН вдалося врятувати мільйони життів, залучаючи кошти донорів та міжнародну політичну волю до вирішення проблем біженців у масштабах, небачених до його заснування.
•    Внесок УВКБ ООН у підтримання миру було відзначено двома Нобелівськими преміями миру ? 1954 і 1981 років. 
•    2011 р. є особливим для УВКБ ООН, оскільки саме цього року відзначають кілька річниць, надзвичайно важливих для біженців та осіб без громадянства в усьому світі. 60-та річниця Конвенції ООН про статус біженців 1951 р. та 50-та річниця Конвенції ООН про скорочення безгромадянства 1961 р. стали двома ключовими моментами в історії після Другої Світової війни у розвитку та утвердження стандартів прав людини. Ці річниці надають можливість усім, включаючи УВКБ ООН та Уряд України, серйозно покращити співпрацю задля біженців, шукачів притулку та осіб без громадянства, які заслуговують на те, аби жити у безпеці та з гідністю.