31-05-2016 10:00:00
Ženeva, 31. svibnja 2016. (UNHCR) - Prema novim informacijama koje smo dobili kroz razgovor s preživjelima u Italiji, čini se da je prošlotjedni niz brodoloma i prevrtanja brodova na Sredozemlju odnio barem 880 života.
Uz tri brodoloma za koje smo saznali do nedjelje, od osoba koje su se tijekom vikenda iskrcale u Augusti primili smo informaciju da je 47 osoba nestalo nakon što se ispuhao čamac koji je prevozio 125 osoba iz Libije. Zasebno je prijavljen nestanak osam osoba koje su pale u more s drugog broda, a prijavljena su i četiri smrtna slučaja nakon požara na još jednom brodu.
Dosad se 2016. godina pokazala posebno smrtonosnom. Ove godine, život je izgubilo otprilike 2.510 osoba, u odnosu na 1.855 osoba u istom razdoblju 2015. godine te u odnosu na 57 osoba u prvih pet mjeseci 2014. godine. Na cijelom su Sredozemlju izgledi za smrtni ishod trenutno 1 naprama 81. To ističe važnost operacija spašavanja kao dijela odgovora na kretanja izbjeglica i migranata na Sredozemlju te potrebu za konkretnim i sigurnijim alternativama za osobe koje trebaju međunarodnu zaštitu.
Ove je godine dosad put prešla 203.981 osoba. Gotovo tri četvrtine tih osoba putovalo je iz Turske u Grčku prije kraja ožujka. Otprilike 46.714 njih putovalo je u Italiju, što je gotovo jednako tamošnjem ukupnom broju zabilježenom u prvih pet mjeseci 2015. godine (47.463 osobe). Sjevernoafričko-talijanska ruta drastično je opasnija: ove je godine dosad na toj ruti život izgubilo 2.119 osoba, što čini izglede za smrtnim ishodom vrlo visokim – 1 naprama 23.
UNHCR radi na boljem razumijevanju mogućih razloga i dinamike u pozadini ovih kretanja. Prema sadašnjim izvješćima, većina brodova koji napuštaju Libiju odlaze iz područja oko Sabrataha pa do onoga zapadno od Tripolija. Kao i prije, oni su pretrpaniji od brodova koji se inače vide na tursko-grčkoj ruti, često prevoze 600 ili više putnika, a ponekad ih vuku veći ribarski brodovi koji ih tako dovode u opasnost. Prema nekim nepotvrđenim izvorima, nedavni porast broja izbjeglica povezan je s nastojanjima krijumčara da maksimalno povećaju zaradu prije početka svetog mjeseca Ramazana idućeg tjedna.
Prema izjavama preživjelih, krijumčarska središta koja djeluju u Nigeru te drugdje i dalje su aktivna u prijevozu osoba iz Zapadne Afrike u Libiju, gdje mnogi ostaju mjesecima prije no što ih se ukrca na brodove koji idu prema Europi. Česti su izvještaji o traumama zadobivenim prilikom seksualnog nasilja te drugih vrsta rodno uvjetovanog nasilja nad ženama koje putuju ili su žrtve trgovine ljudima. Neke žene ispričale su nam kako su bile žrtve spolnog ropstva u Libiji. Vidjeli smo i porast broja dolazaka djece bez pratnje.
UNHCR do sada nije uočio dokaze o znatnom skretanju Sirijaca, Afganistanaca ili Iračana s tursko-grčke rute na rutu preko srednjeg Sredozemlja. Najčešće su dosad ove godine, na ruti iz Libije u Italiju, zabilježene osobe nigerijskog i gambijskog državaljanstva, a među pripadnicima zemalja koje se češće povezuju s kretanjima izbjeglica bilo je 9 posto Somalaca i 8 posto Eritrejaca.