Хто такі біженці?

 

   

Біженцем визнається особа, яка "знаходиться поза межами рідної країни внаслідок добре обґрунтованих побоювань стати жертвою переслідування через свою расу, релігію, національність, приналежність до певної соціальної групи або політичні погляди, і не може або внаслідок таких побоювань не бажає скористатися захистом своєї країни..."(Конвенція 1951 року про статус біженців). Особам, які брали участь у воєнних злочинах, у тому числі у терористичних актах, і порушували гуманітарне право чи права людини, категорично відмовляється в наданні захисту, гарантованого біженцям.

Детальніше...

Що таке УВКБ ООН?

 

   

Управління Верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ ООН) забезпечує захист і допомогу біженцям у різних країнах світу. Агентство з головним офісом у Женеві (Швейцарія) було створене Генеральною Асамблеєю Організації Об'єднаних Націй 4 грудня 1950 р. і розпочало свою роботу в 1951 р. На початковому етапі його основною метою було надання допомоги більш як мільйону біженців у Європі по закінченню Другої Світової Війни. Однак, оскільки кількість людей, які змушені були залишити свої домівки протягом наступних десятиліть, зростала по всьому світу,  мандат Агентства переглядався кожні п'ять років. У грудні 2003 р. Генеральна Асамблея ООН вирішила зняти обмеження у часі мандату УВКБ ООН до вирішення проблеми біженців. Протягом своєї історії, Агентство допомогло більше ніж 50 мільйонам людей успішно розпочати нове життя, отримавши дві Нобелівські премії миру - у 1954 та 1981 роках.

Детальніше...

Верховний Комісар ООН у справах біженців

 

  

Фото: УВКБ ООН/С. Хоппер

Пан Філіпо Гранді став 11-тим Верховним комісаром ООН у справах біженців з 1 січня 2016 року. Його було обрано Генеральною Асамблеєю ООН на п’ятирічний термін, до 31 грудня 2020 року.

У ролі Верховного комісара, він очолює одну з найбільших у світі гуманітарних організацій. Агентство ООН у справах біженців двічі отримувало Нобелівську премію миру. Воно нараховує близько 9 700 співробітників, що працюють у 126 країнах світу, надаючи правову та іншу допомогу близько 60 мільйонам біженців, людей, що повертаються в свою країну, внутрішньо переміщених осіб та осіб без громадянства. Приблизно 88% персоналу працює на місцях, часто у складних і небезпечних умовах. У 2016 році бюджет організації, що формується згідно потреб, складає 6,5 мільярдів доларів США.

Детальніше...

Основні цілі УВКБ ООН

 

   

УВКБ ООН, Агентству ООН у справах біженців, доручено Організацією Об'єднаних Націй провадити та координувати міжнародні заходи із забезпечення захисту біженців та вирішення їх проблем у всесвітньому масштабі.

Основна мета УВКБ ООН полягає у забезпеченні прав та добробуту біженців. УВКБ ООН прагне забезпечити такі умови, за яких кожен міг би користуватися правом на притулок, знаходити його в іншій державі або добровільно повертатися на свою батьківщину. Надаючи біженцям допомогу в поверненні додому чи у переселенні в іншу країну, УВКБ ООН водночас прагне знайти довгострокові рішення для вирішення їхньої ситуації.

Детальніше...

Представництво УВКБ ООН в Україні

 

   

УВКБ ООН відкрило представництво в Україні в 1994 році. У 2002 році Україна приєдналася до Конвенції про статус біженців 1951 року та Протоколу до неї 1967 року, а у 2013 році  – до Конвенції про статус апатридів 1954 року та Конвенції про скорочення безгромадянства 1961 року. Головним завданням УВКБ ООН в Україні є надання допомоги державним органам, а також моніторинг виконання міжнародних зобов’язань країни у галузі захисту біженців.

Детальніше...