Tinalbarka chce zostać prawniczką.
Wraz z rodziną uciekła przed wojną w Mali.
Tinalbarka, 16 lat: “Pochodzę z Mali. Razem z rodziną uciekłam z Bamako z powodu wojny. Przyjechałam z rodzicami do obozu uchodźców Mbera w Mauretanii i tu teraz mieszkamy. Na szczęście mogę się tu uczyć, ponieważ w obozie działają szkoły. Chodzę do dziewiątej klasy. W przyszłości chciałabym ukończyć studia, żeby zdobyć dyplom i mieć szansę na znalezienie pracy.”
“Marzę, by zostać prawniczką, ponieważ chcę pomagać niewinnym ludziom prześladowanym za zbrodnie, których nie popełnili.”
Szesnastoletnia Tinalbarka jest najlepszą uczennicą i wzorem do naśladowania dla równieśników z obozu uchodźców Mbera w Mauretanii. Tinalbarka należy do wędrownego plemienia Tuaregów z północnego Mali. Pomimo podpisanego w 2015 roku porozumienia pokojowego sytuacja w północnej części Mali wciąż jest niestabilna. Po wybuchu zamieszek na tle etnicznym jej rodzina znowu musiała opuścić swoją ojczyznę.
Analfabetyzm nadal jest powszechny wśród nomadów zamieszkałych w obozie, zwłaszcza dziewcząt. UNHCR pracuje nad uświadamianiem rodzinom, jak ważne jest, by posyłały dzieci do szkoły, a także organizuje kursy czytania i liczenia dla dorosłych. Dzięki niedawno przeprowadzonym kampaniom „Edukacja dla wszystkich” i „Edukacja dla dziewcząt” dziewcząt uczęszczających do szkół podstawowych w obozie jest niemal tyle samo, co chłopców.
W ramach kampanii edukacyjnych prowadzonych w obozie Tinalbarka odgrywała scenkę o dziewczynce, która wbrew woli rodziców jest zdeterminowana, by chodzić do szkoły. W rzeczywistości jednak ojciec Tinalbarki, znany muzyk Amano Ag Issa, wspiera córkę w jej marzeniach o prawniczej przyszłości. Aby okazać wsparcie dla Tinalbarki i edukacji kobiet, Amano i jego zespół Tadiatz, wykonujący tradycyjną muzykę tuareską, dadzą w Światowy Dzień Uchodźców 2016 w Nawakszucie koncert promujący ideę szkolnictwa dla dziewcząt.
Kampania #WithRefugees na Światowy Dzień Uchodźcy 2016 to apel o pokazanie solidarności z uchodźcami przez popisanie petycji #WithRefugees. Pokaż, że jesteś z Tinalbarką .
Spodobała Ci się historia Tinalbarki? Prześlij ją znajomym!
Szkolnictwo podstawowe odgrywa kluczową role w stosowanej przez UNHCR strategii budowania samowystarczalności uchodźców z obozu Mbera. Od początku kryzysu uchodźczego priorytetem jest wspieranie dostępu dzieci to edukacji, dzięki której można będzie uniknąć zjawiska „straconego pokolenia”. Dzięki temu programowi wiele rodzin, które w swoim kraju pochodzenia nie miały dostępu do edukacji może teraz posyłać dzieci do szkoły i korzystać z kursów dla dorosłych.
Od 2014 roku UNHCR wraz z partnerami otworzyło stołówki w każdej ze szkół podstawowych. Dzięki zatrudnieniu na drodze konkursu 112 nauczycieli, zwiększeniu ich wynagrodzeń i przeprowadzeniu kampanii uświadamiających wśród rodziców i dzieci liczba dzieci zapisanych do sześciu szkół podstawowych w obozie wzrosła z 3716 w połowie 2015 r. do 4696 na koniec marca 2016 r.
More stories
Mojtaba escaped from Taliban violence.
He dreams of finding a cure for cancer.
Solaf survived the war in Syria.
She loves sports and dreams of living in America.
Carmen fled violence in Colombia.
She hopes to inspire other women through her work.