Carmen chce, by jej praca stała się inspiracją dla innych kobiet.
Wraz z córką uciekła w obawie przed prześladowaniami w Kolumbii.
Carmen Perea, 41 lat: “Urodziłam się w Buenaventura w Kolumbii, ale teraz mieszkam w Ekwadorze. Wykonuję damskie obuwie. Uciekłam ze swojej ojczyzny z powodu prześladowań. Musiałam, bo zabili mojego brata. Było zbyt niebezpiecznie. Nie chciałam, by moje córki dorastały w tak strasznym miejscu.
Do Ekwadoru przyjechałam 10 lat temu. Zaangażowałam się w kampanię na rzecz integracji uchodźców i zostałam rzeczniczką akcji #SmileWeAreIntegrating. W trakcie tej współpracy poznałam Ile Mirandę, słynną ekwadorską projektantkę obuwia. Razem zaprojektowałyśmy gladiatorki, sandały dla kobiet, którym Ile nadała markę “Ona mnie kocha”. Nazwa nawiązuje do codziennej walki kobiet o poprawę swojego zycia. Wierzymy, że kobieta, która darzy się miłością i wierzy w siebie, może poprawić nie tylko swoje zycie, ale także życie swoich dzieci.
“W Ekwadorze zostałam ciepło przyjęta zarówno przez społeczeństwo, jak i przez władze. Jeśli chodzi o możliwości rozwoju, pobyt w tym kraju jest dla mnie pozytywnym doświadczeniem.”
Według Carmen gladiatorki są symbolem codziennego wysiłku kobiet; podkreślają styl i odwagę. Carmen lubi zszywać poszczególne elementy tych butów. Sandały są efektem jej współpracy z ekwadorską projektantką Ile Mirandą.
Carmen Perea uciekła do Ekwadoru w 2006 roku, po tym jak zamordowano jej brata. Jej rodzinna Buenaventura była w tym czasie w centrum wojny gangów. Pod względem liczby osób wewnętrznie przesiedlonych (6,5 miliona) Kolumbia zajmuje drugie miejsce na świecie – za Syrią.
Wojna gangów trwa w Buenaventurze już od ponad 50 lat. To przemysłowe miasto portowe ma dziś jeden z najwyższych wskaźników przestępczości na świecie. Żeby podporządkować sobie lokalną ludność, gangi porywają kobiety, torturują je, gwałcą i mordują. Od 2000 roku do Ekwadoru przybyło około 200 tysięcy uchodźców w Kolumbii.
Dzięki temu, że Carmen zintegrowała się z Ekwadorczykami, udało się jej otworzyć własny biznes i rozpocząć produkcję obuwia dla kobiet.
Pokaż, że jesteś z uchodźcami takimi jak Carmen i jeszcze dziś podpisz nasz apel #WithRefugees.
Spodobała Ci się historia Carmen? Podziel się nią ze znajomymi!
Z powodu trwającego od ponad 50 lat konfliktu Kolumbia zajmuje dziś drugie miejsce pod względem liczby osób wewnętrznie przesiedlonych – za Syrią. Tych osób jest dziś w Kolumbii 6,7 miliona, co stanowi 13 procent całej populacji tego kraju. 360 tysięcy osób opuściło Kolumbię – większość z nich znalazła schronienie w Ekwadorze, który gości u siebie największą liczbę uchodźców w Ameryce Południowej.
UNHCR w Ekwadorze pomaga uchodźcom korzystać z ich praw do opieki medycznej, edukacji, zatrudnienia i mieszkania. Zapewnia im także pomoc prawną.
More stories
Solaf przeżyła wojnę w Syrii.
Uwielbia sport i marzy, by zamieszkać w Ameryce.
Modżtaba uciekł przed talibami
Modżtaba chce się poświęcić walce z rakiem.
Amal uciekła przed wojną w Somalii.
Ma nadzieję, że jej historia zainspiruje innych uchodźców.