Carmen doufá, že svou prací inspiruje další ženy

Ona a její dcery utekly před násílím z Kolumbie

Carmen Perea (41): „Narodila jsem se ve městě Buenaventura v Kolumbii. Momentálně žiji v Ekvádoru. Vyrábím dámskou obuv. Svou vlast jsem opustila kvůli násilí v zemi. Musela jsem utéct poté, co zabili mého bratra. Bylo tam příliš nebezpečno. Nemohla jsem dopustit, aby mé dcery vyrůstaly v takovém násilí.

Do Ekvádoru jsem přišla před deseti lety. Dostala jsem se k práci na místní kampani pro integraci uprchlíků a stala jsem se mluvčí projektu #SmileWeAreIntegrating („Úsměv! Integrujeme se.“). Díky této spolupráci jsem potkala Ile Mirandu, slavnou ekvádorskou návrhářku obuvi. Společně jsme vytvořily gladiátorské sandály pod značkou Ile „She loved me“ („Milovala mě“). Jejich název připomíná boj obyčejné ženy, která chce změnit svůj život k lepšímu. Jsme přesvědčeny, že pokud se milujeme samy sebe a věříme v sebe, můžeme zlepšit nejen své životy, ale i životy našich dětí.“

„Od lidí i vlády v Ekvádoru se mi dostalo vřelého přijetí. Byla to pro mou malou rodinu dobrá zkušenost, která nám poskytla příležitost k rozvoji.“

Carmen je přesvědčena, že její gladiátorské sandály jsou symbolem každodenního boje žen a symbolizují styl a odvahu. Carmen těší sešívat jednotlivé jejich části dohromady. Tyto sandály jsou výsledkem její spolupráce s ekvádorskou návrhářkou Ile Mirandou.

2016WRD_Carmen_Ecuador_ Gallery (1)

Ekvádor. Kolumbijská uprchlice Carmen ve své dílně každý sandál vyrábí ručně a její nejmladší dcera ji sleduje. ©UNHCR / S. ARCOS

2016WRD_Carmen_Ecuador_ Gallery (5)

Ekvádor. Když zrovna nepracuje v dílně, tráví kolumbijská uprchlice Carmen čas se svými dcerami. ©UNHCR / S. ARCOS

2016WRD_Carmen_Ecuador_ Gallery (7)

Ekvádor. Nejmladší dcera kolumbijské uprchlice Carmen si v dílně své matky hraje mezi sandálovými pásky. ©UNHCR / S. ARCOS

2016WRD_Carmen_Ecuador_ Gallery (3)

Ekvádor. Kolumbijská uprchlice Carmen je přesvědčena, že její práce pomůže inspirovat další ženy nucené opustit domov k tomu, aby vše ustály. Carmen uprchla z kolumbijského města Buenaventura poté, co byl zabit její bratr. Chce své děti vychovávat na bezpečném místě. ©UNHCR / S. ARCOS

2016WRD_Carmen_Ecuador_ Gallery (4)

Ekvádor. Kolumbijská uprchlice Carmen ve své dílně ručně vyrábí každý pár gladiátorských sandálů, často pozdě do noci. Doufá, že její práce bude inspirací dalším ženám. ©UNHCR / S. ARCOS

2016WRD_Carmen_Ecuador_-Gallery-7_TC

Ekvádor. Kolumbijská uprchlice Carmen ve své dílně vyrábí každý pár gladiátorských sandálů ručně. Společnost jí dělá její nejmladší dcera. ©UNHCR / S. ARCOS

carmen8

Ekvádor. Logo značky založené kolumbijskou uprchlicí Carmen na jejích gladiátorských sandálech. ©UNHCR / S. ARCOS

Carmen Perea do Ekvádoru utekla v roce 2006 poté, co byl zavražděn její bratr. Tato tragédie ji donutila uprchnout z rodného města Buenaventura, které se zmítalo v ozbrojeném konfliktu. Kolumbie má druhý nejvyšší počet vnitřně vysídlených osob na světě – jejích 6,5 milionu ji řadí na druhé místo po Sýrii.

Buenaventura trpí násilím a ozbrojenými konflikty více než padesát let. Vysoká míra násilí a vysidlování tohoto průmyslového přístavu je způsobena boji mezi nelegálními ozbrojenými skupinami. Ty se často zaměřují na ženy a uchylují se k mučení, znásilňování a vraždám z pomsty, aby si zajistily kontrolu. Od roku 2000 uprchlo do Ekvádoru z Kolumbie asi 200 000 lidí.

Díky své neúnavné práci na integraci do ekvádorské společnosti se Carmen podařilo založit si malou firmu na výrobu dámské obuvi.

Vyjádřete svou podporu s uprchlíky, jako je Carmen. Podepište ještě dnes petici #ZaUprchlíky.


Líbil se vám příběh Carmen? Sdílejte ho mezi svými přáteli!

Right Petition Text – CS

Stojím #ZaUprchlíky

Podepište petici

30. března 2016 oznámila kolumbijská vláda a FARC, že zahájí formální mírová jednání, aby mohl skončit půl století dlouhý kolumbijský ozbrojený konflikt, který do dnešního dne způsobil největší míru vnitřního vysídlení po Sýrii a Jižním Súdánu. Týká se přibližně 6,7 milionu lidí, což je kolem 13 % celé populace. Oficiálních kolumbijských azylantů v zahraničí je na 360 000, přičemž většina z nich uprchla do Ekvádoru. Ten přijal nejvyšší počet uprchlíků v Latinské Americe.

V Ekvádoru je UHNCR zapojeno do projektu Comprehensive Solutions Initiative (iniciativa na podporu komplexních řešení), který pomáhá kolumbijským uprchlíkům a žadatelům o azyl domoci se svých práv v oblasti zdravotnictví, vzdělání, zaměstnání a ubytování a poskytuje jim právní poradenství a podporu.