Skejterka. Córka. Sportsmenka.
“Było zbyt niebezpiecznie, żeby zostać.”
Jadira, 15 lat: “Pierwszy raz założyłam rolki w Kolumbii. Miałam siedem lat, rolki były prezentem od mojej siostry. Miałam tremę, czułam się jakbym była pierwszy dzień w szkole pełnej nieznanych mi uczniów. Ale nie poddawałam się. Na początku jeździłam po mieszkaniu, łapiąc za wszystko, żeby się nie przewrócić. Któregoś dnia siostra zabrała mnie na ulicę, żebym tam mogła pojeździć. Potem każdej niedzieli jeździliśmy na tor dla rolkarzy. I tak w końcu pokochałam ten sport.
Rodzice kupili mi ochraniacze, ale nie miałam kasku, więc jeździłam w kasku motocyklowym. Wszyscy pytali, co ja w nim robię, ale dla mnie najwazniejsze było nauczyć się jeździć. Zdarzały mi się upadki, ale każdy musi je zaliczyć, żeby być rolkarzem. Upadek boli, ma się po nim siniaki, ale trzeba wstać i jechać dalej. Ból motywowal mnie do dalszej nauki. Za każdym razem gdy słyszę doping mamy albo przyjaciół, czuję potężny przypływ energii.”
Jadira wraz z rodzina uciekły z Kolumbii, gdy działające tam bojówki zagroziły jej braciom przymusowym wcieleniem w swoje szeregi, a matce kazali szyć mundury. Nie mówiąc nikomu, zostawili wszystko, co mieli i uciekli do Wenezueli.
Po miesiącu na wygnaniu Jadira zakochała się w rolkarstwie torowym. Brała już udział w wielu zawodach drużynowych. Najbardziej lubi sztafete, bo dopiero ona wyzwala w niej prawdziwą adrenalinę i ducha walki zespołowej. Jej matka Maria i brat są jej najwierniejszymi kibicami. Za niewielkie pieniądze, które zaoszczedzili, kupili Jadirze podstawowe wyposażenie. Jej pierwsze profesjonalne rolki skonstruował ojciec. Składaly się z części pozyskanych z kilku używanych rolek. “Marzę o tym, by wziąć udział w międzynarodowej imprezie, bo byłaby to forma podziękowania moim bliskim za wsparcie, które mi dali”, mówi Jadira.
Uchodźcy. Zwykli ludzie w niezwykłych czasach. Podziel się ich historiami.
Z powodu konfliktu w Kolumbii ze swoich domów musiało uciec prawie 5 milionów ludzi. 200 tysięcy znalazło – jak Jadira – schronienie w sąsiednich krajach. UNHCR stoi na stanowisku, że każda osoba ubiegająca się o status uchodźcy powinna mieć dostęp do skutecznych i przejrzystych procedur. Pomagamy władzom w ich wdrażaniu.
Jadira musi mieć dokumenty uchodźcze, by móc brać udział w zawodach na szczeblu zawodowym. UNHCR pomaga jej w załatwieniu tych formalności w Wenezueli, która udzieliła schronienia Jadirze i jej rodzinie.
MORE STORIES
Jakub- Kucharz. Brat. Opiekun.
„Zrobiło się groźnie i musieliśmy uciekać.”
Nader – Saksofonista. Tata. Fan Mozarta.
Rodzina Nadera uciekła spod ostrzału snajperskiego