No. 18/09
8 Ιουνίου 2009
Αθήνα – Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Προσφύγων (20 Ιουνίου), κλιμάκιο του Τομέα Ενημέρωσης του Γραφείου της Ύπατης Αρμοστείας του ΟΗΕ για τους Πρόσφυγες στην Ελλάδα (Υ.Α.) θα πραγματοποιήσει συμβολική επίσκεψη στη Λέρο, στις 10 και 11 Ιουνίου.
Η Λέρος όπως και άλλα νησιά του Αιγαίου δέχεται αυξημένο αριθμό αλλοδαπών χωρίς νομιμοποιητικά έγγραφα, μεταξύ αυτών και πρόσφυγες που έχουν ανάγκη διεθνούς προστασίας. Η επίσκεψη θα έχει συμβολικό χαρακτήρα δημόσιας αναγνώρισης των πρωτοβουλιών και της ευαισθησίας της τοπικής κοινωνίας και των αρχών του νησιού για υποδοχή και φροντίδα των μεταναστών και προσφύγων, καθώς επίσης και ευρύτερης προβολής των προβλημάτων.
Στο κλιμάκιο συμμετέχουν οι: Καίτη Κεχαγιόγλου, Υπεύθυνη Τομέα Ενημέρωσης και Στέλλα Νάνου, Βοηθός Ενημέρωσης.
« Επιστροφή